LIKWIDACJA  SZKODNIKÓW  DREWNA

Konstrukcje drewniane w większości budynków nie są zabezpieczone przed degradacją biologiczną lub zabezpieczenie to jest niedostateczne. Efektem może być atak szkodników drewna. Szkodniki początkowo atakują jeden element, z biegiem czasu zajmują kolejne obszary.
Stosowanie popularnych środków chemicznych nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Fumigacja może być zbyt kosztowna, a problemy związane z jej stosowaniem niewspółmierne do zagrożenia.
Technologia mikrofalowa pozwala ograniczyć działania tylko do miejsc, w których szkodniki występują. Dzięki temu koszty są proporcjonalne do wielkości infekcji. Nie stosuje się przy tym agresywnych środków chemicznych. W trakcie prowadzonych prac wpływ na organizację życia mieszkańców jest niewielki. Mieszkańców nie trzeba ewakuować a pomieszczenia mogą być użytkowane zaraz po zakończeniu prac.
Galerię zdjęć z wykonanych przez MARKOM usług można zobaczyć tutaj.

TECHNOLOGIA  MIKROFALOWA

Na skuteczność działania innych metod mają wpływ warunki klimatyczne czy wilgotność drewna. W niskich temperaturach lub przy dużej wilgotności środki gazowe lub chemiczne są źle wchłaniane przez drewno, przez co drastycznie zmniejsza się ich skuteczność.
Tych ograniczeń nie ma technologia mikrofalowa. Mikrofale wnikają głeboko w strukturę drewna. Element drewniany nagrzewany jest się w całym swoim przekroju do temperatury znacznie powyżej 60oC. Jeżeli warunki na to pozwalają temperatura wewnątrz elementu drewnianego może przekroczyć nawet 100oC.
Nie ma zagrożenia związanego ze zniszczeniem lub zapaleniem się drewna. Wystepujące naprężenia termiczne są zbyt małe aby element drewniany uległ deformacji. Drewno zaczyna palić się w temperaturze przekraczającej 230oC, a więc znacznie powyżej temperatury jaka jest stosowana przy dezynsekcji mikrofalami.
Na szkodniki oddziałują więc dwa czynniki, mikrofale oraz wysoka temperatura. Dzięki temu giną osobniki dorosłe, larwy oraz złożone jaja, bez względu na to jak głęboko są ukryte.

URZĄDZENIA  MIKROFALOWE

Od wielu lat MARKOM rozwija technologię mikrofalową projektując i produkując urządzenia mikrofalowe przeznaczone m.in. do likwidacji szkodników drewna. Oferowane urządzenia używane są przez osoby prywatne, firmy oraz konserwatorów zabytków w kraju i za granicą. Więcej informacji o tych produktach i ich wyposażeniu można znaleźć tutaj.
W celu zapewnienia wysokiego poziomu usług, użytkownicy naszych urządzeń uczestniczą w bezpłatnym kursie, obejmującym: obsługę urządzeń, podstawy BHP w pracy z urządzeniami mikrofalowymi oraz zasady wykonywania usług. Program kursu można zobaczyć tutaj.

IMPREGNACJA

Żadna metoda likwidacji szkodników nie chroni drewna przed ich ponownym atakiem. Wszystkie elementy drewniane (te które były zarażone jak również zdrowe) należy zabezpieczyć. Odpowiednio wykonana impregnacja zabezpiecza drewno na wiele lat przed szkodnikami, pleśnią oraz ogniem.

Zasady dotyczące cookies.
Pliki cookies wykorzystujemy wyłącznie do celów statystycznych. Można zablokować ich zapisywanie, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Szczegóły na naszej stronie Aktualności