OSUSZANIE  BUDYNKÓW  I  KONSTRUKCJI
Brak hydroizolacji, uszkodzona izolacja, awarie instalacji wodociągowych, uszkodzenia poszycia dachu, uszkodzenia rynien i akcja gaśnicza to najczęstsze przyczyny nadmiernego zawilgocenia fundamentów, murów, konstrukcji. W trakcie normalnego użytkowania mury mogą mieć ok. 2 - 3% wilgotności. Gdy wilgotność wzrośnie powyżej 8% należy znaleźć przyczynę, usunąć ją i rozpocząć osuszanie.
Większość wody w konstrukcjach budowlanych (mury, przegrody, fundamenty) znajduje się w kapilarach, niewielkich zagłębieniach lub pomiędzy pakietami oraz ziarnami. Przeważnie są to oddzielone od siebie kropelki lub niewielkie ilości w szczelinach. 1m3 muru ceglanego może zaabsorbować nawet ponad 200L wody.
Tradycyjny osuszacz odbiera wilgoć z powietrza. Niestety, tylko część odebranej przez osuszacz wody pochodzi z muru. Reszta to wilgoć, która napłynęła z zewnątrz do pomieszczenia wraz z wilgotnym powietrzem. Efektywność osuszacza powietrza zależna jest od wielkości i szczelkości pomieszczenia. Niestety w dużych pomieszczeniach oraz otwartych obiektach efektywność osuszaczy powietrza jest równa 0%.
    OSUSZANIE MURÓW

Mikrofale powodują, że każda mała porcja wody zaczyna parować osobno. Proces parowania nie jest wynikiem nagrzania przez mikrofale konstrukcji budowlanej. To para wodna wydostając się na zewnątrz oddaje po drodze ciepło do otaczającego ją materiału. Nagrzewanie się konstrukcji jest efektem ubocznym procesu osuszania.

    OSUSZANIE KONSTRUKCJI DREWNIANYCH

Podobne procesy zachodzą przy osuszaniu elementów drewnianych. Poza wodą drewno zawiera więcej związków absorbujących mikrofale (białka, sole, żywica). Nawet suchy element drewniany łatwo nagrzać mikrofalami do wysokiej temperatury.

    PRACE KONSERWATORSKIE

Gdy jest to wymagane, skuteczne i efektywne osuszanie mikrofalami możliwe jest nawet gdy temperatura elementu nie przekracza 60oC. W pozostałych przypadkach wystarczy 80 - 100oC. Kontrolując temperaturę osuszanego materiału unika się zniszczenia jego struktury oraz uszkodzenia znajdujących się w nim instalacji.

    URZĄDZENIA

Do osuszania budynków, konstrukcji drewnianych oraz prac konserwatorskich używane są generatory mikrofal firmy MARKOM, będące elementem zestawów VERSATILE. Proponowane zestawy, na które składa się odpowiednie wyposażenie tj. podnośnik teleskopowy czy falowody kątowe, pozwalają realizować usługi nawet w najbardziej nietypowych obiektach.
    ZALETY TECHNOLOGII
Zasady dotyczące cookies.
Pliki cookies wykorzystujemy wyłącznie do celów statystycznych. Można zablokować ich zapisywanie, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Szczegóły na naszej stronie Aktualności