SUSZENIE  PRODUKTÓW  MIKROFALAMI

We wszystkich działaniach związanych z technologią mikrofalową wykorzystuje się te same zdolności mikrofal: głębokie wnikanie w strukturę materiału i szybkie podniesienie temperatury w całej jego objętości. Jednak w zależności od potrzeb uzyskuje się inne efekty końcowe lub ten sam efekt jest inaczej określany. Osuszanie i suszenie należą do tej samej kategorii działań. Przyjmuje się jednak, że osuszaniu poddawane są konstrukcje budowlane, natomiast suszeniu podlegają materiały.

Wiele materiałów zawiera zbyt dużą ilość wody. Może to być materiał naturalnie wilgotny (zioła, owoce, piasek, drewno) lub zawilgocony w procesie technologicznym (granulat tworzyw sztucznych, ceramika, formy odlewnicze).

Zdjęcie przedstawia urządzenie do suszenia form odlewniczych, w którym wykorzystano mikrofalowe moduły przemysłowe produkowane przez MARKOM.

WŁAŚCIWOŚCI  MATERIAŁÓW

W procesie suszenia należy uwzględnić właściwości fizyczne, kształt czy strukturę materiału. W przypadku wielu materiałów woda i wilgoć pozostają na ich powierzchni. W innych woda wnika do wnętrza. Dla wielu materiałów bardzo ważne są parametry suszenia. Wybierając tradycyjne metody suszenia należy uwzględnić te wszystkie czynniki. W tradycyjnych metodach najpierw osuszana jest powierzchnia produktu a dopiero potem jego wewnętrzne struktury. Określa się to jako suszenie "z zewnątrz do środka". W trakcie suszenia np. owoców, wysuszona powierzchnia uniemożliwia usuniecie wilgoci ze środka.
Wpływ materiału na proces suszenia mikrofalami jest mniejszy. Suszenie dowolnego produktu odbywa się zawsze w ten sam sposób: "od środka na zewnątrz". Oznacza to, że woda jest usuwana w pierwszej kolejności z wnętrza materiału a następnie z warstw położonych bliżej powierzchni.

ŁĄCZENIE  TECHNOLOGII

Mikrofale są niezwykle skuteczne w procesach suszenia. Lepsze efekty uzyskuje się łącząc technologie. To co jest niemożliwe w innych metodach (np. połączenie suszenia gorącym powietrzem z suszeniem w próżni) w przypadku mikrofal nie stanowi problemu. Z mikrofalami można łączyć wszystkie inne znane metody suszenia. Mikrofale moga być metodą dominującą lub tylko wspomagającą suszenie.

SYSTEMY  MIKROFALOWE

Każda branża przemysłowa i każdy sektor produkcyjny ma własne, specyficzne potrzeby. Spośród wielu rozwiązań do najpopularniejszych należy tunel suszarniczy z taśmociągiem. W ostatnim czasie mocno rozwijana jest technologia suszenia mikrofalami w komorach próżniowych. W takim układzie suszone mogą być materiały wrażliwe na wysokie temperatury.
Zawsze jednak należy dobrać urządzenie odpowiednie do procesu technologicznego i suszonego materiału.

Zasady dotyczące cookies.
Pliki cookies wykorzystujemy wyłącznie do celów statystycznych. Można zablokować ich zapisywanie, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Szczegóły na naszej stronie Aktualności