SZKODNIKI  DREWNA

Często zdarza się, że do budowy użyte zostało drewno wilgotne, bez impregnacji lub źle zabezpieczone. Są to najczęstsze przyczyny pojawienia się szkodników drewna. Najgroźniejsze gatunki szkodników niszczą drewno przez szereg pokoleń. Niekiedy prowadzi to do jego całkowitego zniszczenia.
Likwidacja szkodników drewna przy użyciu technologii mikrofalowej jest możliwa nawet tam, gdzie środki chemiczne są nieskuteczne lub nie można ich stosować -  więcej
Żadna metoda likwidacji szkodników (fumigacja, chemia, mikrofale) nie chroni przed ich ponownym atakiem. Jedynym rozwiązaniem jest impregnacja wszystkich elementów drewnianych.
Dopiero kompleksowe działanie (dezynsekcja + impregnacja) zapewni spokój na dłuższy czas.

W drewnie są szkodniki, jeżeli:
Najczęściej spotykane szkodniki drewna

Kornik Termity Kołatek domowy Spuszczel Wyschlik grzebykorożny Tykotek pstry Miazgowiec Parkietowiec Zmorsznik Czerwony Barodziej cieśla Kopalinek
kornik
termit
kołatek spuszczel wyschlik tykotek miazgowiec zmorsznik barodziej kopalinek drwalnik


Korniki
- w Europie żyje ich kilkadziesiąt gatunków. Chrząszcze o długości do 10mm mają kolor ciemno brązowy, brunatny lub czarny. Larwy są koloru jasnoszarego lub białe, z brunatną głową. Poczwarki maja kolor biały.

Termity
- są bardzo groźnym szkodnikiem drewna budowlanego. Jednak najlepiej czują się w klimacie o bardzo dużej wilgotność powietrza. Warunki klimatyczne Europy nie są dla nich sprzyjające.

Kołatek domowy
oraz kołatek uparty - to chrząszcz o długości do 6mm. Larwy żerują w obrobionym drewnie, zarówno iglastym jak i liściastym. Drążą głębokie chodniki o średnicy 2-3mm. Drugim widocznym skutkiem działalności są kupki mączki drewnianej pod każdym otworem. Okres życia owada to kilka lat. Najlepsze warunki do życia i rozwoju owad ma w temperaturze około 20 - 25oC i wilgotności powietrza 60 - 80%.

Spuszczel
- zarówno osobniki dorosłe jak i larwy osiągają długość 20 - 25mm. Żyje wyłącznie na obrobionym drewnie drzew iglastych: świerk, jodła, sosna i modrzew. Larwy drążą chodniki o średnicy do 7mm. W drewnie sosnowym i modrzewiowym chodniki drążone są tylko w bielu.

Wyschlik grzebykorożny
- żyje w Europie, na Syberii, w Azji Mniejszej. Żeruje i rozwija się w suchym drewnie gatunków liściastych. Zasiedla również budynki, meble, rzeźby, sprzęty gospodarskie itp. W Europie żyje kilka lat, jednak nie krócej niż dwa lata. Chrząszcz ma kolor brązowy i długość ciała do 5mm. Samce mają charakterystyczne czułki w kształcie grzebyków.

Tykotek pstry
- rozwija się w martwym drewnie drzew liściastych (dąb, buk, olcha i innych) oraz iglastych (głównie sosna). Stan drewna nie ma znaczenia.  Może być  zawilgocone i silnie zagrzybione lub bez oznak obecności grzybów. Czyni znaczne szkody w starych, zabytkowych obiektach. Jest ciemnobrunatny, pokryty gęstymi, krótkimi włoskami, które tworzą wrażenie jaśniejszych plam. Chrząszcze i larwy osiągają długość do 10mm. Chrząszcze pojawiają się od końca kwietnia do czerwca.

Miazgowiec parkietowiec - to chrząszcz o długości do 5mm i brunatnym kolorze. Larwy mają biały kolor, pędraki mają na ciele delikatne włoski. Najbardziej smakuje im biel. Korytarze o średnicy około 2mm zatykają przetworzonym do postaci mączki drewnem. Niszczy głównie drewno liściaste (dąb, jesion), z którego wykonano parkiet, boazerię lub meble. Nie gardzi również drewnem nieprzerobionym. Żyje w drewnie aż do jego zupełnego zniszczenia.

Zmorsznik czerwony
- ma długość 10-20mm. Może mieć kolory od pomarańczowego do czerwonego. Uważa się, że żyje głównie w lesie, jednak zasiedla również elementy drewniane, które nie zostały zabezpieczone przed wilgocią i grzybami. Do jego ulubionych należą iglaste gatunki drewna, w których czyni znaczne szkody. Larwy drążą otwory najczęściej wzdłuż włókien wypełniając je mączką drzewną, wiórkami i odchodami. Ze względu na żerowanie w mokrym drewnie chemiczne  zabezpieczenie materiału jak również próby zniszczenia przy użyciu środków chemicznych są mało skuteczne.

Borodziej cieśla
- jest dużym chrząszczem o długości nawet do 60mm. Charakteryzuje się ciemnym ubarwieniem w odcieniach brązu i czerni. Larwy drążą chodniki o średnicy do 3cm. W chodnikach znaleźć można odpowiednio duże wiórki drewna i ekskrementy. Żeruje głównie w starych, wilgotnych pniach, które nie zostały jeszcze zajęte przez grzyby.

Kopalinek
- należy do rodziny kopalinkowatych. Pod cienką zewnętrzną warstwą drewna chrząszcz jak również jego larwy drążą drobne tunele. Atakuje drewno górnicze stosunkowo niedawno ścięte, najbardziej lubi biel bogaty w elementy odżywcze. Powoduje znaczne zmniejszenie wytrzymałości konstrukcji drewnianych.

Drwalnik paskowany
- to szkodnik z rodziny korników. Jego ciało ma długość około 3mm. Przeważnie zasiedla świeżo ścięte drewno iglaste w lesie. Spotkać go można w mokrym lub źle wysuszonym drewnie składowanym. Na składowisku drewna bardzo szybko przerzuca się na sąsiednie partie drewna. Drwalnik drąży chodnik wejściowy do wnętrza drewna, skąd tworzone są odnogi ułożone równolegle do obwodu pnia.Zasady dotyczące cookies.
Pliki cookies wykorzystujemy wyłącznie do celów statystycznych. Można zablokować ich zapisywanie, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Szczegóły na naszej stronie Aktualności